تبلیغات
حامیان محیط زیست

حامیان محیط زیست
فارغ التحصیلان محیط زیست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان 
قالب وبلاگ

دکتر عباس متین فر در برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو، گفت: تیلاپیایی که در استان خوزستان است، به اسم زیلی است که دارای ارزش پرورشی است. این ماهی به دلیل غفلت سازمان محیط زیست وارد آب های استان خوزستان شده است که باعث ضرر و زیان به صنعت صید این استان شده است و سازمان حفاظت محیط زیست باید این ماهی را کنترل می کرد و آن کسی که باید پاسخ گو باشد، سازمان محیط زیست است.

برنامه "مناظره" با موضوع پرورش ماهی تیلاپیا و چالش های آن و با حضور مهندس امید صدیقی کارشناس آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست ایران، دکتر اصغر عبدلی مدیر گروه تنوع زیستی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، مهندس علی بیگی رئیس گروه تغذیه آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران و دکتر عباس متین فر رئیس بخش آبزی پروری موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور به روی آنتن رفت.

مهندس امید صدیقی در ابتدا با اشاره به واردات ماهی تیلاپیا از اندونزی گفت: این ماهی ها قرار بود در حوزچه هایی در یزد پرورش داده شود، اما حقیقت این است که اینگونه نبوده است. در مورد یزد موضوع تحقیقاتی بود و به دلیل مخالفت سازمان محیط زیست با ورود و معرفی تیلاپیا، موسسه شیلات پیشنهاد داد به صورت تحقیقاتی، در مرکز تحقیقات آبزیان آب شور، مطالعه در مورد تیلاپیا را انجام دهند.

وی افزود: قرار بود در یزد کارهای تحقیقاتی انجام دهند تا اثرات زیست محیطی این ماهی مشخص شود زیرا در یزد آب های جاری وجود ندارد که بتوان این ماهی را در آب های جاری رها کرد.

کارشناس آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره علت مخالفت محیط زیست در سال 87 با ورود این گونه ماهی به ایران بیان داشت: تهدیداتی که گونه های غیر بومی می توانند برای اکوسیستم های آبی و گونه های بومی ایران به وجود بیاورند علت مخالفت محیط زیست بود که این موضوع در مورد گونه تیلاپیا، حساسیت بیشتری وجود داشت زیرا مشکلات بیشتری دارد.

وی درباره گونه تیلاپیا و خطرات آن اظهار داشت: این ماهی توانایی زیادی در تکثیر نسل دارد، قدرت رقابت غذایی بالایی دارد، رفتارهای حمله کننده دارد و موج های اکولوژیک را اشغال می کند تا محیط های آبی را به طور کامل در اختیار بگیرد که همگی اینها تهدید برای زیست گاه های آبی و گونه های بومی است

در ادامه دکتر اصغر عبدلی درباره ماهی تیلاپیا گفت: زیستگاه اصلی این ماهی در رودخانه نیل و کشورهای آفریقایی است و از آنجا به کشورهای دیگر برای پرورش ماهی منتقل شده است. این انتقال باعث شده تجربه های تلخی ایجاد شود، زیرا این ماهی اثرات منفی زیادی روی ماهی های رودخانه ها و تالاب ها داشته است.

وی با بیان اینکه تیلاپیا به عنوان یک گونه ماهی مهاجم شناخته می شود، اظهار داشت: مهاجم به ماهی گفته می شود که می تواند وارد یک محیط جدید شود و در این محیط تولید مثل زیادی انجام دهد و این ازدیاد نسل مصرف غذا را همراه دارد که نتیجه آن کاهش و حتی از بین رفتن جمعیت ماهی های بومی و تغییرات گسترده در اکو سیستم است.

مدیر گروه تنوع زیستی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: ماهی تیلاپیا از طیف وسیعی از منابع غذایی مانند انواع پلانگتون ها، تخم ماهی ها، لارو ماهی و گیاهان دریایی مصرف می کند و به همین جهت می تواند رقیب بسیاری از ماهی ها باشد. همچنین این ماهی بر خلاف ماهی های بومی که دو، سه یا پنج سال طول می کشد که بالغ شوند، سه ماهه بالغ می شود

مهندس علی بیگی با اشاره به ورود ماهی تیلاپیا از اندونزی با نظارت محیط زیست به بافق یزد، گفت: قرار بود در این منطقه کار پایلوت و تحقیقاتی انجام دهیم و کار پایلوت هم نهایتا دو سال زمان می برد اما حداقل 8 سال از آن زمان گذشته است.

وی اضافه کرد: گفته می شود که این ماهی سرعت رشد سریعی دارد ولی حتی باکتری ها هم که سریع رشد می کنند بعد از مدتی دیگر این کار را نمی توانند انجام دهند، زیرا منابع غذایی محدود است و بسترها نیز از بین می رود و بنابراین اینگونه نیست که ماهی تیلاپیا رشد توقف ناپذیری داشته باشد.

رئیس گروه تغذیه آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران به ورود این ماهی به تالاب شادگان اشاره کرد و اظهار داشت: این ماهی در بیش از 140 کشور وارد شده است و شیلات نیز این ماهی را به دلیل پروتئین وارد کرده است و هدف نهایی این نبوده است که کار تحقیقاتی و پایلوت انجام شود.

دکتر عباس متین فر با اشاره به برخی صحبت ها مبنی بر اینکه ماهی تیلاپیا آب های خوزستان را گرفته است، گفت: این ماهی گونه های مختلفی دارد. تیلاپیایی که در استان خوزستان است، به اسم زیلی است که دارای ارزش پرورشی است. این ماهی به دلیل غفلت سازمان محیط زیست وارد آب های استان خوزستان شده است که باعث ضرر و زیان به صنعت صید این استان شده زیرا این ماهی تیلاپیا با نوعی که مد نظر ما بود، متفاوت است.

وی تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید این ماهی را کنترل می کرد و آن کسی که باید پاسخ گو باشد، سازمان محیط زیست است.  

رئیس بخش آبزی پروری موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور به تیلاپیای نیل اشاره کرد و عنوان داشت: این ماهی در کشور در حال پرورش است و بیش از 5 میلیون تن نیز در سال تولید می شود و یادآوری این موضوع نیز جالب است که بدانیم تیلاپیا دومین ماهی پرورشی در دنیا است.

در ادامه دکتر عبدلی تصریح کرد: با توجه به خصوصیاتی که این ماهی دارد و همچنین شرایط طبیعی کشورمان از نظر دمای آب و زیستگاه های آبی، این ماهی کاملا یک ماهی مهاجم محسوب می شود.

صدیقی نیز در ادامه با تاکید بر اینکه تیلاپیای نیل گونه مهاجم است، بیان کرد: در وب سایت مخصوصی که برای این موضوع وجود دارد که یک سایت مرجع بین المللی است از تیلاپیای نیل به عنوان گونه شدیدا مهاجم یاد کرده است.

کارشناس آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست ایران عنوان داشت: اغلب ورود این ماهی به گونه های بومی، فاجعه بار بوده است و این را اتحادیه حفاظت از طبیعت می گوید.

قابل ذکر است؛ برنامه "مناظره" از شنبه تا سه شنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.
طبقه بندی: محیط زیست،
[ چهارشنبه 19 آبان 1395 ] [ 11:29 ق.ظ ] [ ز. محمودی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


اصل پنجاهم قانون اساسی:
در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید درآن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند ,وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن ,که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند ,ممنوع است.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

dotted #999">
WeblogSkin