تبلیغات
حامیان محیط زیست

حامیان محیط زیست
فارغ التحصیلان محیط زیست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان 
قالب وبلاگ
زیست بوم: پرندگان شکاری درچرخه حیات یکی از اجزای بی بدیل سیستم های طبیعی کره زمین به شمار می روند که با صید و زنده گیری آنها آسیب جدی به این اکوسیستم وارد می شود.

پرندگان شکاری که دررأس یکی از هرم های غذایی چرخه طبیعت هستند بدون دخالت انسان جمعیت برخی از حشرات مضر و جوندگان را تنظیم و از ازدیاد غیرقابل کنترل آنها جلوگیری می کنند.

درمیان این پرندگان 'بالابان' و 'بحری' جزو گونه های درمعرض خطر انقراض هستند و با توجه به اهمیت آنها و به دلیل قابلیت دست آموزی و استفاده درقوش بازی از سوی شیوخ متمول کشورهای حوزه خلیج فارس همواره توجه افراد سودجو و دلالان را به خود جلب کرده اند.بالابان

این پرندگان مهاجر بوده و مدتی از سال بخشی از حیات خود را در کشور ما سپری می کنند و دراین میان استان بوشهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب وهوایی خود سالانه پذیرای صدها پرنده شکاری مهاجر است که برای زمستان گذرانی به این استان روی می آورند.

اما به دلایل متعدد مورد تهدید جدی قرار می گیرند وهرساله تعداد زیادی از آنها از گردونه حیات خارج می شوند و همواره با جمعیتی کمتر به زیستگاه های اصلی خود باز می گردند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: این پرندگان درچرخه حیات یکی از اجزای بی بدیل سیستم های طبیعی کره زمین محسوب می شوند و حذف آنها از گردونه حیات، تهدیدی جدی در زمینه اختلال در اکوسیستم های طبیعی وابسته به آنها خواهد بود.

'حسین دلشب' افزود: علاوه براین عظمت و شکوه آنها در هنگام پرواز یکی از جلوه های زیبای خلقت خداوند است که باید برای نسل های امروز و فردا حفظ و نگهداری شود.

وی ادامه داد: استفاده نادرست بشر از منابع و محیط زیست و برهم زدن تعادل عناصر تشکیل دهنده آنها باعث شده که ضرورت حفاظت از طبیعت و منابع آن برای جلوگیری از تخریب و نابودی زیستگاه ها و حیات وحش از اهمیت فوق العاده ای برخوردار باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اضافه کرد: همه ساله همزمان با مهاجرت پرندگان شکاری به استان بوشهر افرادی به طمع زنده گیری این پرندگان و بدست آوردن پول بادآورده ازآن به کمین می نشینند که دراصطلاح به آن کوخه نشینی می گویند.

وی با بیان این که یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر در آمادگی کامل برای جلوگیری از کوخه نشینی و زنده گیری پرندگان شکاری قرار دارد اظهار کرد: این سازمان به عنوان متولی حفاظت از تنوع زیستی سالانه توان و وقت زیادی را صرف مبارزه با جلوگیری از زنده گیری این پرندگان می کند که بار مالی مضاعفی را نیز متحمل می شود.

دلشب یادآورشد: با وجود اهمیت زیاد و ارزشهای اکولوژیک این گونه ها، مطالعات جامع و کاملی که به عنوان یک سند علمی در دست باشد وجود ندارد و اجرای طرح شناسایی و حفاظت از این گونه ها می تواند کمک شایانی برای برنامه ریزی در زمینه حفظ و بقای این گونه ها باشد که این مهم در دستور کار اداره کل محیط زیست استان قرار دارد.

وی اظهارکرد: برای مقابله با روند تخریب و گسترش فعالیت های مخرب انسانی ناشی از توسعه احتمالی در زیستگاههای پرندگان شکاری نیاز به بضاعت علمی، گروه کارشناسی و اجرای توانمندی خاص است زیرا امکان دفاع از ارزشهای کیفی پرندگان وحفاظت از زیستگاه به عنوان نوعی الگوی کاربری زمین که همیشه در رقابت با سایر استفاده های فیزیکی قرار دارد به سادگی امکان پذیر نیست.

دلشب گفت: پشتوانه های دفاعی حفاظت از زیستگاهها و حیات وحش تاکنون کمتر توانسته پایه کمی پیدا کند زیرا بسیاری از ارزشهای آنها قابل تبدیل به معیارهای معمول مادی نیستند و تا زمانی که همترازی ارزشهای محیط زیستی با ارزشهای اقتصادی در سطح تصمیم گیران با رغبت پذیرفته نشود یا روشهای ارزیابی و تبدیل ارزشهای کیفی پیشرفت قابل توجهی نکند، بناچارباید تلفیقی ازهمه این استدلال ها را بکار گرفت تا شاید صدمات وارد شده به زیستگاهها وحیات وحش به حداقل خود تقلیل یابد.

وی یادآورشد: پرندگان شکاری گرچه دارای ارزشهای زیبایی شناختی، اکولوژیکی، اخلاقی، ورزشی و اکوتوریسمی هستند اما هیچ یک از این موارد به تنهایی قادر به حفظ موجودیت و امکان بهسازی زیستگاه های آنها نیست زیرا روند توسعه در منطقه به گونه ای خواهد بود که ارزشهای اقتصادی در اولویت قرار خواهد گرفت و دراین صورت شاید بتوان با تلفیق همه استدلال ها با پشتوانه علمی لازم توجیهی برای حفاظت از این گونه ها ارائه کرد.

دلشب درباره اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهردرسال جاری برای جلوگیری از زنده گیری این پرندگان گفت: این اداره کل برای این منظور اکیپ های مجهز به خودرو و موتور سیکلت صحرایی و دوربین های دوچشمی و سایر تجهیزات را پیش بینی و عملیات پیمایش را در ارتفاعات آغاز کرده است که این مهم توسط یگان حفاظت درهفته گذشته با استفاده از امکانات بیشتر و استفاده از روشهای کارآمد تر از گذشته شکل گرفته است.

وی افزود: همچنین در این ارتباط هماهنگی لازم با نیروی انتظامی استان بوشهر برای همکاری در بازدید ها، گلوگاه ها، اسکله ها و دیگر مناطق احتمالی تردد قاچاقچیان پرنده انجام شده است.

دلشب در باره راهکارها و پیشنهاد های جلوگیری از زنده گیری و قاچاق پرندگان شکاری بیان کرد: آموزش، فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ زیست محیطی و اطلاع رسانی از مهمترین مواردی است که در کنار دیگر موارد مانند جلوگیری از ورود اتباع بیگانه که برای قاچاق پرندگان شکاری و شکار پرندگانی چون هوبره وارد استان می شوند و کنترل بیشتر مبادی ورودی، خروجی و گمرکات استان با هماهنگی که از طرف این اداره کل با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، سازمان بنادروکشتیرانی و فرماندهی نیروی انتظامی صورت گرفته است اهمیت دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: همچنین هماهنگی با قضات دادگستری و بیان حساسیت موضوع که منتج به صدور احکام جدی و بازدارنده شود برای برخورد شدیدتر با این گونه متخلفان وتبدیل نکردن حبس به جزای نقدی، تجهیز گارد محیط زیست استان از نظر نیروی انسانی و امکانات حفاظت فردی، بهبود وضعیت معیشتی ماموران و ارتقای سطح زندگی آنان، همکاری نهادهای غیردولتی (سمن ها) برای آموزش همگانی و جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری دراین زمینه راهگشا است.

دو روش برای صید پرندگان شکاری وجود دارد یکی کوخه نشینی که به صورت ثابت انجام می شود و روش دیگر سیار است که صیاد با تجهیزات لازم سوار برموتورسیکلت با گشت زنی دردشت ها به شکار می پردازد.

کوخه نشینی که از دوران باستان تاکنون در برخی نقاط کشور ایران رواج داشته اکنون به تهدیدی جدی برای پرندگان درحال انقراض در کشور تبدیل شده است.

این روش صید پرندگان اگر چه دردهه های اخیر به دلیل کاهش پرندگان شکاری کمیاب و رو به انقراض رفتن نسل آنها، با وضع قوانین و محدودیت های زیست محیطی ممنوع شده اما در برخی نقاط ایران بویژه استان بوشهر همچنان به صورت غیر مجاز وجود دارد.

کوخه که در اصطلاح محلی در استان بوشهر به آن ˈکوختˈ گفته می شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.

درجلوی کوخه سه رشته تورپهن می شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و درنهایت پرنده گرفتار در تور را صید می کنند.

هم اکنون محیط بانان درصورت یافتن کوخت آن را خراب و فرد کوخه نشین را بازداشت کرده و به مقام قضایی تحویل می دهند و جزای محکومیت این متخلفان در قانون از یک تا شش سال حبس بسته به نوع و طبقه بندی زیستی جانواران متغیر تعیین شده است.

با شروع مهاجرت پرندگان شکاری به مناطق شمالی استان بوشهر ، افرادسودجو وفرصت طلب برای صید، خرید، انتقال وفروش این پرندگان نظیر بالابان (چرخ)، شاهین و بحری با تطمیع، اغفال و استخدام افراد به اهداف خود دست می یابند.

در زمان حاضر، متخلفان روش های مختلفی را برای صید پرندگان شکاری در منطقه بکار می گیرند که از جمله آن احداث کوخت است.

کوخه نشینان در مناطق شمالی استان بوشهر از 15 شهریور همه ساله به مدت یک ماه هم زمان با کوچ پرندگان مهاجر ادوات و ابزارآلات خود را درمکانی که ازقبل تعیین شده برای کمین و شکار این پرندگان می گسترانند.

گرایش قاچاقچیان به شکار این پرندگان به خاطر سود کلانی است که با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند کشورهای همسایه خلیج فارس به جیب می زنند.

شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، بویژه شکار هوبره استفاده می کنند.

شکار این پرندگان که تهدیدی جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان کمیاب و باارزش بوده، زنگ خطر و هشداری برای مسوولان ودوستداران محیط زیست وطبیعت است.

روش دیگر زنده گیری پرندگان شکاری که به صورت سیار اجرا می شود صیاد تور مخصوصی (شبچه) را به عنوان تله پشت کبوتر بسته و با یک طناب که از یک طرف همراه با یک وزنه به پای کبوترمتصل است، بسته می شود و از طرف دیگر دردست صیاد قرار می گیرد و شکارچی سوار بر موتورسیکلت دردشتها به گشت زنی می پردازد.

دراین روش صیاد به محض دیدن پرنده شکاری کبوتر را رها می کند و پرنده شکاری با دیدن طعمه به طرف آن حمله ور می شود که در این حین پای پرنده در تور پشت کبوتر گیر کرده و به دام صیاد می افتد.
منبع: ایرنا

[ پنجشنبه 3 مهر 1393 ] [ 01:13 ب.ظ ] [ ف. بهمئی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


اصل پنجاهم قانون اساسی:
در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید درآن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند ,وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن ,که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند ,ممنوع است.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

dotted #999">
WeblogSkin